Operacja Toruń!
2011-02-27Inauguracja przełożona!
2011-03-01Po 18 latach od opuszczenia Polski przez ostatniego radzieckiego żołnierza, Parlament RP przyjął uchwałę upamiętniającą bohaterów powstania antykomunistycznego, dla których wojna nie skończyła się w 1945r wraz z tzw. ?wyzwoleniem przez Armię Czerwoną?. Dla wielu z nich zaczął się dopiero okres walki o niepodległą Polskę, o Orła z Koroną, o Boga i honor.
Nie chcieli się pogodzić z dyktatem z Jałty i narzuceniem nam obcej władzy oraz oddaniem do radzieckiej strefy wpływów. Jak mówi preambuła ustawy Sejmu RP ustanawiająca 1 marca Narodowy Dniem Pamięci ?Żołnierzy Wyklętych? : W hołdzie ?Żołnierzom Wyklętym? ? bohateromm antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienie dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób, przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu.
Dlaczego 1 marca?
W 1951 rozstrzelano siedmiu członków IV Komendy Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, antykomunistycznej, patriotycznej organizacji, która skupiała od 1945 r ludzi walczących o suwerenną Polskę.
Powstanie antykomunistyczne
Tak naprawdę kiedy się zaczęło ciężko stwierdzić. Pierwsze materiały ukazujące komunistów jako głównego wroga pochodzą jeszcze z 1943r i pochodzą od Narodowych Sił Zbrojnych. Przyjmuje się za terminy graniczne 1945- 1953. Jednak jak zawsze w historii są one płynne.
?Żołnierze Wyklęci? – bohaterowie!
Nie sposób wymienić wszystkich, ale wszyscy którzy walczyli w tamtych dniach z okupantem sowieckim są bohaterami, czy znamy ich nazwiska czy spoczywają gdzieś w przydrożnym rowie lub grobie masowym jako N.N. Pokrótce przybliżymy dwie osoby, które mogą być wzorem dla Nas dzisiaj jak postępować gdy zagrożona jest ojczyzna. Jedna kobieta i jeden mężczyzna:
Danuta Siedzikówna ps. „Inka” – wstępuje do AK w 1943, w wieku 15 lat, odbywa tam kurs medyczny. Najpierw jest na placówce w leśniczówce, tam zostaje aresztowana po raz pierwszy przez NKWD. Z transportu odbija ją jeden z oddziałów mjr Łupaszki. Trafia do oddziału jako sanitariuszka. 24 czerwca 1946 roku zostaje aresztowana w Gdańsku, 21 sierpnia zostaje skazana na śmierć, a 28 sierpnia wyrok zostaje wykonany. W śledztwie mimo poniżania, bicia nie przyznaje się do niczego, do czego próbują ją zmusić komunistyczni oprawcy. Przed śmiercią krzyczała: Niech żyje Polska! Niech żyje Łupaszko! W sfingowanym ?procesie? zarzutów nie uznaje nawet komunistyczny sąd, ale nawet to nie powstrzymuje go od wydania wyroku śmierci. Warto dodać, że niespełna osiemnastoletnia sanitariuszka była oskarżona o kierowanie akcją zbrojną i strzelanie do funkcjonariuszy UB i MO. Warto obejrzeć scenę faktu poświęconą Ince zrealizowaną przez TVP1, a obecnie dostępną na youtube:
http://www.youtube.com/watch?v=LJFMCdL1oNs
kpt. Stanisław Sojczyński ps. ?Warszyc? – przedwojenny ppor. rezerwy, brał czynny udział w walkach obronnych września 1939r.. Od razu też zaangażował się w tworzenie konspiracji w swoich rodzinnych okolicach. Najpierw Służba Zwycięstwu Polsce później Związek Walki Zbrojnej, aż w końcu Armia Krajowa. Po wkroczeniu Armii Czerwonej do Polski, gdy stał się on poszukiwany przez tzw. aparat bezpieczeństwa, wziął odpowiedzialność za swoich ludzi, których po powrocie do domów czekała śmierć lub długoletnie więzienie. Z początku jego grupa nazywała się ?Manewr? , ?Walka z Bezprawiem?, by w 1946 przyjąć nazwę ? Samodzielna Grupa Konspiracyjnego Wojska Polskiego?. Działała ona na terenie prawie 4 województw. Dla Warszyca wychodzenie z lasu było zdradą. Najgłośniejszą akcją KWP było uwolnienie więźniów z budynku Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w nocy z 19 na 20 kwietnia 1946r. Wtedy to 167 partyzantów uwolniło 57 więźniów z budynku UB, zabiło kilku członków PPR z wyrokami od dowództwa KWP. Akcja udała się częściowo, ale to i tak wystarczyło by komunistyczny aparat uznał Warszyca za wroga numer jeden. Został on aresztowany w 1947r w Częstochowie przy ul. Wręczyckiej 11, wraz z całym sztabem, na skutek zdrady jednego z podkomendnych. Został zamordowany 19 lutego w Łodzi po ?procesie?, miejsce pochówku ciała nieznane.
Ostatni partyzanci!
Dla niektórych wojna skończyła się w 1945. I tak zapewne by odpowiedzieli na to pytanie. Ale co by powiedzieli gdyby na swej drodze spotkali Józefa Franczaka ps. Lalek. Najdłużej ukrywający się partyzant, do nocy z 20/21 października 1963r., kiedy to oddział specjalny UB otoczył jego kryjówkę, lecz on nie poddał się tylko ostrzeliwując się próbował uciec. Zginął od kul. Wcześniej zdradzony przez kapusia, niedoszłego szwagra.
Do 1957 ukrywał się ppor. Stanisław Marchewka „Ryba” z WiN na Białostocczyźnie, a do 1959 Michał Krupa ps. „Wierzba”, a tylko dwa lata krócej niż ?Lalek? ukrywał się Andrzej Kiszka Dąb.
A dzisiaj…
?Żolnierze Wyklęci? to niewygodne tematy dla części środowisk w naszym kraju. Przypominają, co znaczy prawdziwy patriotyzm, wiara w Boga, prawdziwa wolność (a nie róbta co chceta) i ojczyznę. Swoim życiem nawołują do realizowania najwyższych Wartości tak już niewygodnych w dzisiejszych czasach. Ale oprócz tego Oni dają nam przykład, że nie wolno tylko mówić o patriotyzmie, ale należy też każdego dnia walczyć o lepszą Polskę. Dziś już nie trzeba brać karabinu w rękę, ale warto każdego dnia budować świadomość i nie tylko mówić a działać.
A tu sylwetki innych bohaterów Polski Niezłomnej!
Obchody w Częstochowie – Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych ? Częstochowa, 1 marca 2011
1 marca 2011 r. w Częstochowie odbędą się uroczystości z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych zorganizowane przez Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach, Stowarzyszenie ?Solidarni dla Niepodległości?, Antykomunistyczny Związek Więźniów Politycznych oraz kombatantów z Konspiracyjnego Wojska Polskiego.
W programie:
godz. 11.00 – złożenie kwiatów pod tablicą pamięci Stanisława Sojczyńskiego ?Warszyca? ? dowódcy Konspiracyjnego Wojska Polskiego, al. Najświętszej Maryi Panny 33, potem przemarsz śladami miejsc pamięci
godz. 12.00 – msza św. w kościele rektorackim pw. Najświętszego Imienia Maryi, al. Najświętszej Maryi Panny 56
godz.13.00 – spotkanie w Sali Reprezentacyjnej Ratusza, al. Najświętszej Maryi Panny 45 a
wykład Sławomira Maślikowskiego ?Konspiracja niepodległościowa w regionie częstochowskim 1945-1956?
pokaz filmu o Stanisławie Sojczyńskim i Konspiracyjnym Wojsku Polskim ?Czy warto było tak żyć? w reżyserii Aliny Czerniakowskiej
Serdecznie zapraszamy!