17.11.2012 Pecs – Videoton
2012-12-11Bilety na Piłkarską Gwiazdkę już do nabycia!
2012-12-12Już niebawem, bo 13 grudnia odbędą się obchody upamiętniające 31. rocznicę wprowadzenia Stanu Wojennego na obszarze całego kraju. Poniżej przedstawiamy plan obchodów, w których będziemy brać udział wraz z częstochowską Solidarnością oraz zarys historyczny wydarzeń sprzed 31 lat.
Plan obchodów – 13 grudnia 2012 roku:
– 15:30 ? rozpoczęcie obchodów Mszą Świętą na Jasnej Górze w Kaplicy NMP,
– po mszy pod tablicą Solidarności znajdującej się w Kaplicy NMP jej członkowie złożą kwiaty,
– następnie przejdziemy wszyscy pod pomnik Matki Boskiej znajdujący się na podjasnogórskich błoniach, tam kilka słów skieruje do zebranych kapelan Solidarności,
– po krótkiej przemowie udamy się pod pomnik ks. Jerzego Popiełuszki wzdłuż całej alei Sienkiewicza odpalając znicze
– zakończenie oficjalnych obchodów nastąpi pod pomnikiem ks. Jerzego Popiełuszki.
Prosimy zabrać ze sobą małe znicze, które ustawimy w alei Sienkiewicza, bezpośrednio przed marszem dostępne będą również pochodnie w cenie 5 zł.
Aby ukazać istotę tych wydarzeń należy przedstawić sytuacje, które miały miejsce w Polsce i na Świecie w latach 70. i 80.
Na świecie wzrosło napięcie międzynarodowe, mamy tu na myśli kolejną fazę wyścigu zbrojeń USA i ZSRR. Istotnymi wydarzeniami była sowiecka inwazja na Afganistan w roku 1979, rok 1980 i Olimpiada w Moskwie. Sowieci aby pokazać siłę państwa komunistycznego budują nowy stadion, lotniska, wysiedlają prostytutki i pijaków, pomimo tej wielkiej mobilizacji w swoich szeregach spotykają się z bojkotem USA.
Na terenach Zachodniej Europy, rozwija się terroryzm (Włochy – Czerwona Brygada i RFN – RAF, Frakcja Czerwonej Armii). Natomiast w Polsce dawał się we znaki kryzys gospodarczy, brak towarów na rynku, inflacja. Wybrano również Karola Wojtyła na papieża, rozwijał si
ę ruch opozycji, powstawały antykomunistyczne, niezależne od władz organizacje.
W lipcu 1980 r. doszło do strajków w Lublinie, które miały podłoże płacowe, w sierpniu 1980 r. po zwolnieniu za zakładanie i działalność w wolnych związkach Anny Walentowicz, rozpoczął się strajk w stoczni Gdańskiej im. Lenina, do którego przyłączają się inne zakłady pracy. 31 sierpnia doszło do podpisania porozumienia między rządem a strajkującymi, następnie dochodzi do powstania NSZZ Solidarność.
Po 16 miesiącach władze wprowadzają przygotowywany przez ten okres Stan Wojenny, który miał stłamsić aspiracje Polaków. W sobotę 12 grudnia mobilizuje się MO, SB i LWP. Na terenie całego kraju z komend milicji wyruszają samochody z załogami, których zadaniem było zatrzymanie i przewiezienie wyznaczonych do internowania działaczy Solidarności. Osadzono ich w więzieniach na terenach całej Polski.
Ponadto doszło do zamknięcia granic (zakazano opuszczenia kraju), zawieszenia działalności organizacji i związków zawodowych, przerwania połączeń telefonicznych, zakazano strajków, demonstracji i zgromadzeń, zawieszono zajęcia w szkołach i uczelniach, zakazano opuszczanie miejsca zamieszkania (powiatowo), wprowadzono godzinę milicyjną od godziny 22 do 6.
Wszystkie te czynniki wywołały w społeczeństwie polskim zaskoczenie i szok. Część zakładów pracy podjęła strajki, które były rozbijane przez wojsko i milicje. W trakcie strajków dochodziło do ofiar śmiertelnych, po stronie strajkujących.
Jak wcześniej wspomnieliśmy Armia Czerwona prowadziła swoją wojnę w Afganistanie, także nie było obaw, że przekroczą oni naszą granicę. Wojna na dwa fronty nie była im na rękę. To polscy komuniści mieli załatwić problem sami, więc załatwili.
Większość z nich, wraz z gen. Jaruzelskim na czele po dzień dzisiejszy nie odpowiedzieli za swoje czyny. Nie odpowiedzieli oni za cierpienia wielu Polaków, my chcemy aby zbrodniarze zostali surowo ukarani, pomimo upływu 31 lat!