Wisła – sprawy organizacyjne!
2011-08-31W sobotę Piknik Pozarządowy
2011-09-02W dniu dzisiejszym świętujemy symbolicznie 90- lecie naszego klubu, niektórzy rozpoczynają kolejny rok nauki w szkołach, lecz jest takie wydarzenie, które nas wszystkich łączy i w tym dzisiejszym pędzącym świecie każe się na chwile zatrzymać i skłonić do refleksji to rocznica napaści Niemiec na Polskę.
II wojna światowa zaczyna się 1 września, kiedy spadły pierwsze bomby na Wieluń, przełamano granice, zaatakowano Westerplatte, jednak można powiedzieć, że takim swoistym preludium był pakt Ribbentrop ? Mołotow pomiędzy III Rzeszą a ZSRR (a właściwie tajny protokół, mówiący o formalnym rozbiorze m.in. Polski) podpisany 23 VIII 1939r w Moskwie. Wojna miała przebiec szybko i brutalnie ? na odprawie do dowódców Wehrmachtu Hitler mówił ?Nie miejcie litości?. Sprawdziło się to w rzeczywistości, bo niemieccy żołnierze czy to z Wehrmachtu czy ze specjalnych grup SS popełniali zbrodnie na terenie Polski, jak chociażby w Częstochowie
Polski żołnierz jednak mimo słabego uzbrojenia, niedokończonej mobilizacji, dwóch wrogów, agresji ze wszystkich prawie stron, dokonał tego, czego nikt inny w Europie ? bronił się do 6 października jako regularne wojsko, a tak naprawdę do 1963 r, kiedy to ostatni żołnierz podziemia antykomunistycznego został schwytany. Już 3 września wojnę Niemcom wypowiedzieli nasi ?sojusznicy? czyli Anglia i Francja. Co się stało później, to każdy chyba wie ? NIC. Francuzi prowadzili tzw. ?dziwną wojną?, bo oni ? nie będą umierać za Gdańsk?. Trzeba o tym pamiętać bo historia to najlepszy nauczyciel, że na sojusznikach nie ma co polegać, bo w chwili próby Cię zostawią. 17.IX ?nóż w plecy? wbija nam komunistyczny sąsiad, czyli ZSRR, wypełniając podpisany pakt.
Największe bitwy tamtych wrześniowych dni z najeźdźcą niemieckim, gdzie bohatersko walczyli o honor i ojczyznę:
1-7 IX Westerplatte – mjr Henryk Sucharski
1 IX ? Mokra – płk. dypl. Julian Filipowicz
1-4 IX ? Mława – mjr Juliusz Levittoux
1-5 IX ? Bory Tucholskie –
1-19 IX ? Kępa Oksywska – płk Dąbek Stanisław
7-10 IX ? Wizna – kpt Władysław Raginis
9-18 IX ? Bzura ? gen. Kutrzeba Tadeusz
8-26 IX ? Warszawa ? gen. Walerian Czuma
13-29 IX ? Twierdza Modlin ? gen. Wiktor Thommée
2-5 X ? Kock – gen. bryg. F. Kleeberg
Cześć i chwała wszystkim poległym za Ojczyznę!
Dziś my jako kibole składamy wyrazy wdzięczności za ich męstwo i poświęcenie w obronie naszego kraju. Nie pozwolimy by ktoś decydował za Nas czy możemy ich upamiętniać czy nie. Jest to coś dla Nas ważniejszego niż słowa, to sprawa dumy i honoru. Wszystkim tym, którym pamięć o historii na stadionach jest nie smak dedykuje słowa Cypriana Kamila Norwida – aby drogę mierzyć przyszłą, trzeba koniecznie pomnieć skąd się wyszło.