Walczymy o swoje!
2014-10-21Remis w Pruszkowie
2014-10-2623 października nasi węgierscy bracia obchodzą święto narodowe upamiętniające wybuch powstania w 1956 roku. To właśnie 23 października tego roku miała miejsce manifestacja budapeszteńskich studentów wyrażająca poparcie dla polskich robotników w Poznaniu, do której pod pomnikiem Józefa Bema zaczęły dołączać się spontanicznie tłumy mieszkańców stolicy. Wielotysięczny tłum dotarł pod parlament węgierski i siedzibę węgierskiego radia domagając się odczytania na falach postulatów liberalizacji systemu politycznego i usprawnienia gospodarki.
Spotkało się to z agresją ze strony Urzędu Bezpieczeństwa, który otworzył ogień do manifestantów i potraktował ich gazem łzawiącym. Po tych wydarzeniach rozpoczęło się powstanie węgierskie 1956 roku, które trwało do 10 listopada. Powstanie zostało krwawo stłumione, a na władzy osadzono Janosa Kadara i jego bliskich współpracowników, którzy w trakcie rewolucji przebywali przez kilka dni w Moskwie. W trakcie powstania zginęło ok. 2 500 powstańców, a 200 000 Węgrów wyemigrowało do Austrii. Życie straciło także ponad 700 sowieckich żołnierzy i funkcjonariuszy AVH.
Najważniejszym symbolem rewolucji stała się flaga węgierska z otworem pośrodku. Z takimi flagami powstańcy walczyli w 1956 roku, wycinali wówczas z flagi Węgier (Węgierskiej Republiki Ludowej) godło przedstawiające czerwoną gwiazdę, złoty młot i kłos, oraz wieniec ze złotych kłosów na błękitnym tle, motywami typowymi dla estetyki godeł państw komunistycznych.
Podczas powstania węgierskiego w wielu polskich miastach organizowana była na ogromną skalę zbiórka krwi, leków, żywności i innych produktów pierwszej pomocy.
Rewolucja węgierska?56 to jedno z wielu wydarzeń historycznych, które mocno połączyły narody Polski i Węgier, dając świadectwo tego, że w momentach krytycznych oba narody mogą na sobie polegać.