Biogramy zawodników Jedenastki Stulecia

Poniżej prezentujemy biogramy i zdjęcia wszystkich pomocników kandydujących do jedenastki stulecia, życzymy miłej lektury i zachęcamy do głosowania.

POMOCNICY:

———————————————————————————————————————————

Banski Piotr BAŃSKI (1992-2009) – jeden z najbardziej utalentowanych wychowanków Rakowa, młodzieżowy reprezentant Polski. Niesamowicie ambitny zawodnik, jako jedyny Rakowiak w jednym meczu zdobył dwa gole dla czerwono-niebieskich na Łazienkowskiej. Z Rakowem zaliczył awans do pierwszej ligi (1994) i późniejsze spadki. Wrócił pomóc w awansie do trzeciej ligi (2005). Ponad 320 występów w pierwszej drużynie.

———————————————————————————————————————————

Basinski Jan BASIŃSKI (1951-1965) – chyba najbardziej utalentowany i najlepszy piłkarz powojennego Rakowa. Wokół niego oparta była odbudowywana drużyna, która po roku nieobecności na piłkarskiej mapie Częstochowy (reorganizacja sportu w Polsce na wzór sowiecki) wracała do rozgrywek ligowych (1951). Kapitan zespołu, pawoskrzydłowy. Po zakończeniu kariery piłkarskiej wieloletni trener w Rakowie, włącznie z pierwszą drużyną i epizodem na ławce trenerskiej w ekstraklasie.

———————————————————————————————————————————

Dziedzic Andrzej DZIEDZIC (1990-2000) – blisko ćwierć tysiąca meczów w barwach Rakowa, byłoby na pewno więcej gdyby omijały go kontuzje. Kreatywny, nieprzewidywalny (w pozytywnym znaczeniu) i bramkostrzelny pomocnik czerwono-niebieskich. W Rakowie  zaliczył awans do I ligi (1994) i dwukrotnie ćwierćfinał Pucharu Polski (1995, 1996). Barw RKS-u bronił do upadku klubu, aż do września 2000.

———————————————————————————————————————————

Flak Ryszard FLAK (1960-1964) – bardzo bramkostrzelny zawodnik. Jego pierwsze sezony w Rakowie były rewelacyjne. Potrafił zdobyć wszystkie 9 goli w meczu przeciwko Niwce w Sosnowcu (9-1 dla Rakowa). Jego wkład bramkowy pozwolił wygrać III ligę w 1962 roku. Następnie w barażach o awans do drugiej ligi (o awans walczyło pięć zespołów) był najskuteczniejszym strzelcem Rakowa walnie przyczyniając się do pierwszego, historycznego awansu do II ligi.

———————————————————————————————————————————

malina Piotr MALINOWSKI (2002-2021) – symbol odrodzonego Rakowa. W czwartej lidze bramkostrzelny napastnik, który szybko stał się ulubieńcem trybun. Mimo mikrych warunków fizycznych boiskowy „syn wiatru”. Wywalczył awans do III ligi (2005) po czym poszedł w świat. Wrócił by znów – już w roli pomocnika – awansować z Rakowem na drugi poziom (2017) i do ekstraklasy (2019). W Rakowie blisko 350 występów i ponad pięćdziesiąt zdobytych goli.

———————————————————————————————————————————

Olszewski Władysław OLSZEWSKI (1960-1974) – starszy z braci. Ponad trzysta występów w pierwszej drużynie. Bardzo ofensywnie nastawiony i skuteczny. Zdobył dla Rakowa ponad pięćdziesiąt goli. Bilans na pewno miałby bardziej okazały gdyby nie kontuzje. Zdobył dla Rakowa ponad pięćdziesiąt goli. Bilans na pewno miałby bardziej okazji gdyby nie kontuzje. Z wiekiem przesunięty do tyłu, gdzie pokazywał się jako skuteczny zawodnik kryjący.

———————————————————————————————————————————

Pabiasz Mieczysław PABIASZ (1952-1964) – wieloletni lewy pomocnik Rakowa (zdarzało się również grać w obronie). Wychowanek klubu, który przez całą karierę piłkarską grał tylko w Rakowie.

———————————————————————————————————————————

Palacz Sławomir PALACZ (1985-1995) – dysponował potężnym uderzeniem z dystansu, był do tego błyskotliwym zawodnikiem. Na koncie ma dwa gole, gdy wybił piłkę głową z rąk bramkarza (m.in. w pojedynku z Widzewem). W barwach Rakowa rozegrał około trzysta spotkań zdobywając 87 bramek. Były sezony gdy był najskuteczniejszym strzelcem drużyny.

———————————————————————————————————————————

Podwysocki Grzegorz PODWYSOCKI (1970-1985) – kluczowa postać drużyny Rakowa, która w 1978 roku wywalczyła awans do II ligi. Rozgrywający. Po awansie na drugi poziom aż do końca swojej przygody w czerwono-niebieskich najważniejszy zawodnik klubu. Od niego niemalże zaczynał się skład – zagrał w tym okresie najwięcej spotkań spośród całej kadry RKS-u. W latach 90. był trenerem grup młodzieżowych Rakowa..

———————————————————————————————————————————

rogal Maksymilian ROGALSKI (2001-2010) – perfekcyjny egzekutor rzutów wolnych (zanotował klasyczny hat-trick z wolnych strzelając w czwartej lidze wszystkie trzy gole z ok. 25 metrów w meczu z Bobrkiem/Karb Bytom). Przeszedł z odrodzonym Rakowem całą czwartoligową drogę wywalczając awans do trzeciej ligi (2005) po czym poszedł w świat. W Rakowie 212 ligowych występów i 52 gole.

———————————————————————————————————————————

pschwarz Petr SCHWARZ (2018-2021) – znakomity czeski pomocnik. Niemalże perfekcyjny egzekutor rzutów karnych oraz mistrz asyst ze stałych fragmentów gry. Zawodnik wszechstronny, gdy istnieje taka potrzeba skuteczny również jako obrońca. Od początku swego pobytu w Rakowie zawodnik podstawowego składu. Awans z czerwono-niebieskimi do ekstraklasy (2019).

———————————————————————————————————————————

Spychalski Jan SPYCHALSKI (1987-1999) – mózg drużyny, zawodnik środka pola. Motor napędowy zespołu, który potrafił obsłużyć idealnym podaniem, a gdy grał w pierwszej linii był niezwykle skuteczny (najlepszy strzelec Rakowa w debiutanckim sezonie w ekstraklasie). Ponad czterysta występów w pierwszej drużynie i 77 zdobytych bramek dla Rakowa. Awans z klubem do II ligi (1990) i ekstraklasy (1994), dwukrotnie ćwierćfinał Pucharu Polski (1995, 1996).

———————————————————————————————————————————

Stefan_Stachowiak Stefan STACHOWIAK (1955-1966) – starszy z braci. Wszechstronny zawodnik – grający na obronie, w pomocy i w ataku. Bardzo skuteczny jako zawodnik środka pola. Doskonały w destrukcji i bardzo dobry w zagraniach ofensywnych. Nieuznający wybijania na oślep. W ataku strzelający regularnie gole dla Rakowa. Następnie już notorycznie ustawiany bliżej środka.

———————————————————————————————————————————

Synoradzki Sebastian SYNORADZKI (1988-2000) – wychowanek Rakowa, uczestnik wygranej Spartakiady Młodzieży w Rzeszowie w 1985 roku (odpowiednik dzisiejszych Mistrzostw Polski juniorów). Ustawiany na boisku w pomocy lub obronie. W późniejszym okresie kapitan zespołu. W pierwszej drużynie Rakowie kilkanaście lat na trzech różnych poziomach ligowych.

———————————————————————————————————————————

tijanic David TIJANIĆ (2020-2021) – finezyjny pomocnik ze Słowenii. Wybitna technika i doskonały przegląd pola. Ma dobre statystyki strzeleckie i asyst. Jako zawodnik Rakowa zadebiutował w reprezentacji swojego kraju. Często wybierany do jedenastki kolejki ekstraklasy.

———————————————————————————————————————————

Trauc Józef TRAUC (1937-1943) –  skuteczny napastnik przedwojennego Rakowa, postrach bramkarzy rywali. Uznany na największy talent w historii klubu. W czasie okupacji występował w konspiracyjnej drużynie. Podczas jednego meczu w 1943 roku nastąpiła niemiecka obława, w wyniku której został postrzelony w kolano. Po wojnie pomimo dwóch operacji nie udało się przywrócić nogi do pełni sprawności, wobec czego został działaczem klubu.

———————————————————————————————————————————

tudorr Fran TUDOR (2020-2021) – chorwacki wahadłowy, który niezmordowanie haruje w swojej strefie boiska. Doskonała technika i spory autorytet jak na obcokrajowca. Drugi po Petrášku zagraniczny kapitan Rakowa. Kilkukrotnie wybierany do jedenastki kolejki ekstraklasy.

———————————————————————————————————————————

Zaleski Robert ZAŁĘSKI (1986-1998) – wychowanek klubu, z którym awansował do II ligi (1990) i do ekstraklasy (1994). Pamiętany z tego, że pracował na całej długości boiska. Jeden z czołowych piłkarzy klubu w tym okresie. Przez bardzo długi okres czasu zawodnik pierwszego składu, bez względu na poziom rozgrywkowy, w którym występował Raków i kto był trenerem na ławce.

———————————————————————————————————————————

| Biogramy i zdjęcia Bramkarzy |

| Biogramy i zdjęcia Obrońców |

| Biogramy i zdjęcia Napastników |

| Powrót do strony głosowania |

Następny Mecz

Widzew Łódź – Raków Częstochowa

VS

data: 27-04-24,godz. 20:00

Ostatni Mecz

Raków Częstochowa – Górnik Zabrze

0-1