?Młodzież kibicuje bezpiecznie?

13 March 2012 18:27 w Aktualności

Pic na wodę, fotomontaż- tak można ubrać w słowa kompanię, która odbyło się auli Regionalnego Ośrodka pod nazwą ?Młodzież kibicuje bezpiecznie?. Organizatorem tej akcji jest Kuratorium Oświaty z Katowic, które nie ma żadnego pojęcia na temat kibicowania. Osobą odpowiedzialną w naszym okręgu za sprawozdanie na temat ?Rasizmu na stadionach? jest nauczycielka ze Słowika, która stadion widziała jedynie w telewizji.

Takie osoby, nie mające jakiej kol wiek wiedzy na temat kibicowania szkolą nauczycieli szkół średnich, by Ci następnie przekazywali te brednie uczniom swoich szkół. Jest to oczywiście tzw. Pokazówka mająca na celu ukazanie, że są podjęte działania w wychowaniu kulturalnego kibicowania młodzieży przed zbliżającą się imprezą Euro 2012. Przy okazji pojawiły się środki finansowe, więc każdy swoje przytulić musi.

W rzeczywistości jednak ma to odmienny efekt, na szkoleniach policja wpajała nauczycielom szkół, że na stadionie rządzi przemoc, bandytyzm i rasizm. W szkoleniach częstochowskich, akty bandytyzmu pokazywano na podstawie nagrań z meczu z Elaną Toruń, można by rzec że bardzo słusznie! Tylko niestety nie dodano, że Ci bandyci byli ubrani w niebieski mundur, a twarze zakryte mieli kominiarkami.

Doskonale pamiętamy wydarzenia do jakich doszło na meczu przy ulicy Limanowskiego 83 z toruńską Elaną. Niech nauczyciele, którzy tak łatwowiernie uwierzyli w to co usłyszeli na szkoleniach od panów policjantów zapytają dziecka, które padło na tym meczu ofiarą brutalności służb mundurowych (celowanie z odległości 3 metrów w głowę bronią gładko lufową) kogo obawia się idąc na mecz! Z pewnością wskaże na tych, którzy w rzeczywistości powinni te bezpieczeństwo gwarantować.

Statystycznie bezpieczeństwo na stadionach z roku na rok ulega poprawie, na pewno nie jest to zasługa policji. Pomimo, że na polskich stadionach jest bezpiecznie to wciąż media kreują nas kibiców jako żądnych krwi bandytów tym samym kamuflując masę błędów na płaszczyźnie politycznej. Nie są w stanie tego zrozumieć osoby, które na mecze chodzą od święta bądź wcale, opierając się jedynie na stereotypach wykreowanych przez media.

Kampania ?Młodzież kibicuje bezpiecznie? jest w rzeczywistości krzywdząca dla kibiców, całkowicie jednostronna, pokazująca kibiców w złym świetle (często podając nieprawdziwe informacje), niszcząca prawdziwe wartości i sens kibicowania, skupia na sobie falę negatywnych aspektów, zostawiając w zapomnieniu pozytywne aspekty kibicowania.

Postawa osób, które są za tą kampanię odpowiedzialna jest co najmniej amoralna. Nie mając wiedzy na wykładane przez siebie tematy kontynuują nieprawdziwe przeświadczenia odnośnie szerokiej i złożonej grupy społecznej jaką są kibice.