RKS Raków Częstochowa – 100 lat – 1921-2021 Cz.2

17 January 2021 20:45 w Aktualności

Rozwiązanie KS Racovia nie skutkowało zarzuceniem pomysłu, by w Rakowie powstała druga drużyna piłkarska (przypominamy, że od 1920 roku istniała Sparta Raków). Zawodnicy, którzy tworzyli skład Racovii dołączyli do Organizacji Młodzieżowej Towarzystwa Uniwersytetów Robotniczych w Częstochowie (Marian Federak, najaktywniejszy działacz Racovii, był aktywistą OM TUR). Od 1926 roku drużyna omturowa miała udostępnione boisko miejskie do treningów. I tak częstochowska część OM TUR budowała zespół Skry, a rakowska planowała odrodzenie Racovii pod nowym szyldem.

W 1927 roku jako kontynuator Racovii powstał Robotniczy Klub Sportowy, którego pełna nazwa brzmiała RKS Raków – Sekcja Sportowa OM TUR w Częstochowie. W początkowej fazie nie planowano rejestracji, bowiem oficjalna działalność wiązała się z kosztami, które były ponad możliwości rakowian. Dość powiedzieć, że klub przyjął tym razem barwy czerwono-niebieskie, ale swoje mecze początkowo rozgrywał w niebieskich koszulkach i czerwonych spodenkach. Wszystko z powodów finansowych. Taki komplet strojów udało się załatwić, a na inny długo erkaesiaków nie było stać. Prezentowały się jednak zacnie mając na koszulkach wyhaftowany napis „RKS Raków”.

W 1928 roku zakończyła się saga z opóźnianiem przez władze wojewódzkie w Kielcach procesu przyłączenia m.in. Rakowa do Częstochowy. To spowodowało jednak nowe, inne problemy. Zawodnicy sami wypisywali afisze i rozlepiali je na mieście. Zawsze chyłkiem w nocy, gdyż z reguły brakowało na nich pieczątki magistratu stwierdzającej uregulowanie podatku od meczu. Sami rozprowadzali bilety, również nieopodatkowane. Sami też urządzali zbiórki pieniędzy wśród krewnych, znajomych i wiernych kibiców, zdobywając w ten sposób fundusze na sportowy ekwipunek i dalszą działalność.

Sytuacja zaczęła się poprawiać, gdy w 1932 roku dyrektorem Huty został Tomasz Szwejkowski, który zaczął wspomagać drużynę Rakowiaków. RKS jednak nadal rozgrywał tylko mecze towarzyskie, angażując się raczej na innych polach, niekoniecznie sportowych. Dwa lata później za zarządzanie rakowskim boiskiem zaczęło odpowiadać Towarzystwo Gimnastyczne Sokół. Ukróciła się samowola, co z kolei zmusiło RKS Raków do zalegalizowania swego istnienia. Klub zarejestrowano w 1935 roku już pod nazwą RKS Raków Częstochowa, a w 1936 oficjalnie przystąpiono do rywalizacji z innymi drużynami z regionu. W roku 1937 klub uzyskał awans do Klasy A (można uznać, że to czwarty poziom rozgrywkowy). Raków dorobił się kolejnego kompletu strojów, w którym rozgrywał swoje mecze regularnie – ciemnoczerwonych koszulek z poziomym błękitnym pasem, i błękitnych spodenek. Rozwój klubu zahamował wybuch II Wojny Światowej.

W czasie wojny w naszym mieście toczyły się oficjalne rozgrywki piłkarskie pomiędzy niemieckimi drużynami wojskowymi. Oprócz tego nieoficjalnie (uprawianie sportu przez Polaków było surowo karane) toczyły się mecze towarzyskie rozgrywane przez częstochowian w różnych konfiguracjach. Najczęściej grały zespoły dzielnicowe. Raków reprezentowany był przez jedną drużynę stworzoną przez przedwojennych zawodników zarówno Racovii/Rakowa, ale i Sparty.

Na zdjęciu u góry słynne ujęcie, które krąży w necie czasami błędnie podpisane. To fotka po towarzyskich derbach Raków-Sparta. Zawodnicy RKS-u w komplecie z długimi rękawami. Niżej fotka powojennej drużyny Rakowa – po reaktywacji. Koszulki prawie te same – tym razem jednak komplet z krótkim rękawem i kołnierzykiem w kolorze poziomego pasa na trykocie. Stylizowane na strojach z lat 30.