“R” w herbie

13 January 2021 17:20 w Aktualności

Wiemy już, że w 1921 roku grupa rakowskiej młodzieży założyła Klub Sportowy Racovia. Jako swój emblemat przyjęła zieloną literę R na czarnej tarczy. To też już wiecie, ale czy macie świadomość, że Racovia była najprawdopodobniej pierwszym klubem w Polsce, który używał R-ki w herbie?

Zaskoczenie na pewno, bowiem najsłynniejszą R-ką jest ta z herbu o rok od nas starszego Ruchu Chorzów. Wszystko przez to, że Niebiescy są klubem utytułowanym, a przez to zdecydowanie bardziej rozpoznawalnym w kraju. Tyle, że przez długie lata Ruch w herbie używał kompozycji literniczej zawierającej połączenie inicjałów K-S-R. Zdaje się, że dopiero od 1960 roku Niebiescy używają w emblemacie samotnej R-ki.

Inną kwestią jest używanie litery R na strojach piłkarskich. Nie zachował się żaden ślad, by Racovia – albo później RKS Raków – używali na strojach R-ki. Tutaj już inne kluby były na pewno prekursorami. Przed wojną i Ruch, ale również i Resovia czy Rewera Stanisławów posiadali znak w formie litery R na swoich koszulkach.
Ogólnie w naszym rejonie było to normą, że znakiem klubu był inicjał – w okresie przedwojennym przecież taki emblemat miała KS Częstochówka („Cz” w herbie), KS Brygada („B” otoczone gałązkami oliwnymi) czy KS Stradom („S” na tarczy). Po wojnie do tego grona dołączyła ZWKOS Victoria z literą „V” w herbie.

Swoją drogą herb Racovii jest dowodem na stały związek od początków swego istnienia klubu z hutą. Na poniższym zdjęciu widać załogę Huty Częstochowa z okresu budowy zakładu. Krój czcionki, która była stosowana przez hutników czegoś nie przypomina?