4.09.1939 Rocznica “Krwawego Poniedziałku”

4 September 2017 17:00 w Aktualności

Wydarzenia z 4 września 1939 roku nazwane “Krwawym Poniedziałkiem” miały miejsce w naszym mieście. Liczne egzekucje, tortury, szykany to czynności których dopuścili się żołnierze Wehrmachtu na ludności cywilnej Częstochowy. Śmierć poniosło od 227 do 500 Polaków i Żydów, ta zbrodnia była jedną z najokrutnejszych popełnionych przez Wehrmacht podczas kampanii wrześniowej.

Apogeum prześladowań nastąpiło w poniedziałek 4 września. Usprawiedliwieniem tych tragedii podawanym przez okupanta był rzekomy ostrzał szpitala polowego mieszczącego się w szkole na ul. Krakowskiej (obecne liceum Mickiewicza). Od tego momentu zaczęły się łapanki na ulicach Częstochowy. Zaczęto wyprowadzać ludzi z bram kamienic, wyciągać z domów i sprowadzać na centralne punkty miasta. Głównymi punktami zbornymi były plac przed magistratem, plac przed Katedrą, ul. Strażacka, pl. przed Kościołem św. Zygmunta. Ludzi spędzonych w specjalne miejsca otaczano kordonem wojska i zaczynano do nich strzelać. Niektóre spośród ofiar nawet nie zdążyły dojść do punktu docelowego, gdyż zostały zamordowane po drodze.

Tego dnia mógł zginąć każdy przypadkowy mieszkaniec Częstochowy, którego jedynym przewinieniem był fakt, że znalazł się w niewłaściwym miejscu o niewłaściwej porze.

My pamiętamy i dziś w jednym z miejsc gdzie te bestialskie mordy miały miejsce, spotkaliśmy się oddając cześć naszym pomordowanym przodkom. W asyście odpalonych rac został złożony symboliczny wieniec.

Cześć Ich Pamięci!

Niech spoczywają w pokoju wiecznym!