Polak, Węgier dwa bratanki! Lengyel, magyar ? két jó barát!

23 March 2016 11:11 w Aktualności

Dziś w dniu przyjaźni polsko-węgierskiej przybliżymy Wam najbliższą historię obu narodów, wydarzenia, które sprawiły że nasze więzi głęboko się zakorzeniły. Przyjazne stosunki między oboma państwami sięgają czasów średniowiecza jednak te starszej daty zdarzenia opiszemy w osobnym tekście.
W roku 1920 Polacy nie byli by w stanie odbić ataku bolszewików w czasie Bitwy Warszawskiej, gdyby nie dostarczono ogromnej ilości amunicji przez Węgrów. W roku 1939 podczas kiedy nasi rodacy uciekali z okupowanego kraju do Francji, na terenie Węgier nie zostali internowani przez Madziarów, wręcz przeciwnie udzielono im pomocy pomimo, że Węgry należały do Państw Osi, co oznacza, że byli sprzymierzeni z Niemcami, wówczas premier Pál Teleki odmówił wzięcia udziału w przygotowywanym przez Niemcy ataku na Polskę, powołując się na względy moralne i historyczne. Powiedział: “że prędzej wysadzi swoje własne linie kolejowe, niż weźmie udział w inwazji na Polskę”. W trakcie powstania warszawskiego Węgrzy przechodzili na stronę polskich powstańców i wraz z nimi bronili Warszawy co mocno rozwścieczyło niemieckich dowódców. Zaś Polacy nie szczędzili krwi ofiarując ją powstańcom węgierskim z 1956 roku, kiedy to Węgrzy próbowali uwolnić się spod sowieckiej dominacji.
Niestety dziś w naszym kraju nie ma nawet pomnika przyjaźni polsko-węgierskiej, pomimo że przyjaźń między tymi narodami jest wciąż żywa. W węgierskim Győr stoi pomnik przyjaźni polsko-węgierskiej. Dwa zrośnięte koronami i korzeniami dęby – rzeźba autorstwa Davida Tótha – mają symbolizować przyjaźń między naszymi narodami.
Jest tylko jeden Bóg… Jest tylko jedna Ojczyzna… Jest tylko jedna Matka… …ale są dwa wspaniałe bratnie Narody: Polacy i Węgrzy!