Bunkier przy ul.Skrzetuskiego

2 November 2015 13:25 w Aktualności

Dzień Zaduszny, jest dniem szczególnym, w którym wspomina się i modli za zmarłych.

W tym roku chcielibyśmy wszystkim kibicom Rakowa przypomnieć zmarłych żołnierzy 7 Dywizji Piechoty, którzy polegli w obronie Ojczyzny. A powód jest szczególny, otóż kilka dni przed Świętem Zmarłych, niezidentyfikowana osoba zniszczyła elewację bunkra bojowego, w którym podczas walk w obronie naszego miasta zginęła cała jego załoga z 2 kompanii ciężkich karabinów maszynowych 25 Pułku Piechoty.

Nie wiemy czy to prowokacja, ale treść na bunkrze wskazuje na kogoś związanego z nami, dlatego też ku przestrodze ale też w ramach edukacji osób, które chcą się mienić kibicami Rakowa, ale nie uczestniczą w życiu kibicowskim na tyle by zrozumieć pewne zasady, poniższe informacje:

Rejon Częstochowy miał być według polskich planów broniony przez 7 Dywizję Piechoty. Region był przygotowywany do obrony począwszy od marca 1939 roku, gdy zaczęto planować przebieg linii stałych i polowych umocnień. Do momentu wybuchu wojny wybudowano 19 nowoczesnych żelbetowych schronów bojowych i obserwacyjnych w Częstochowie i 4 w Lublińcu, które wsparto schronami drewniano?ziemnymi, polami i zaporami minowymi, drutem kolczastym, rowami przeciwpancernymi, okopami, stanowiskami artylerii, broni przeciwpancernej i maszynowej i siecią telefoniczną. W całym regionie zaminowano także mosty i wiadukty.

1 września pozycje obronne zostały zaatakowane przez 6 Dywizji Niemieckich (2 Pancerne i 4 Piechoty). Po zaciętych walkach trwających do 3 września, z uwagi na zagrożenie okrążenia broniących się polskich jednostek, wydany został rozkaz wycofania się w okolice Janowa. 3 września nad ranem ostatni obrońcy opuścili miasto, kierując się na Janów.

W trakcie walk o nasze miasto ok. 50 zostało zabitych, rannych lub zaginionych. W tym załoga wspomnianego bunkra, która oddała swe życie w obronie Ojczyzny.

Na terenie miasta zachowało się 10 schronów bojowych i 2 obserwacyjne, większość z nich nosi ślady walk w postaci trafień z dział przeciwpancernych, czołgowych lub artylerii. Żaden ze schronów nie został zniszczony, ani poważnie uszkodzony.

Od kilku lat SH Reduta (http://www.redutaczestochowa.pl) czyni starania, by tą bitwę kampanii wrześniowej uratować od zapomnienia. Prowadzone są pracę historyczne, opracowania dotyczące 7 Dywizji Piechoty, porządkowanie grobów żołnierzy poległych oraz odnowa miejsc, w których toczyły się walki. Jedną z takich akcji było uporządkowanie terenu oraz odmalowanie całego schronu bojowego przy ul. Skrzetuskiego teraz ubarwionego przez nieznana osobę.

Oczywiście nasza reakcja była natychmiastowa i w ostatnia sobotę bunkier został ponownie pomalowany i doprowadzony do stanu z przed tego niefortunnego zdarzenia.

Dlatego tez apelujemy do wszystkich, którym do głowy wpadnie taki pomysł, by pomyśleli dwa razy zanim ponownie zrobią coś takiego.

Dzisiaj, w ten szczególny dzień, odwiedzając cmentarze na terenie Miasta, prosimy, zatrzymajcie się na chwilę nad grobami poległych we wrześniu 1939 roku i pomódlcie się za ich dusze.